MMČR Motocrossu Pacov

shrnutí pacovského MMČR, 19.5.2013

V neděli 19. května se jel za krásného, téměř letního počasí druhý závod šestidílného seriálu „Buksa/Ados Motokros 2013“ mezinárodního Mistrovství ČR v motokrosu. Kromě momentálně zraněného Petra Bartoše se závodu účastnila kompletní domácí špička a na startu nechyběli ani pravidelní účastníci šampionátu z Francie, Maďarska, Slovenska a Itálie. Ozdobou závodu byl i průběžný lídr MS třídy MX3 Slovinec Klemen Gerčar a nebo Američan Connor Green.

Startovalo se ve třídách MX1, MX2 a Veterán nad 40 let. Pacovské závodiště doznalo od loňska spoustu změn a celý závod byl po organizační stránce prověrkou na letošní předposlední závod seriálu MS třídy MX3, který se v Pacově pojede 1. září 2013. Závodu přihlíželo zhruba 3500 spokojených diváků. Pořadatelé se poučili též z loňských front u stánků s občerstvením a tak se letos díky mnoha místům s občerstvením v celém areálu závodiště tento problém neobjevil.

Zpočátku dělaly jezdcům problémy pasáže, kam byla na jaře navezena a upravena nová hlína, kde se již během volných tréninků udělaly poměrně hluboké a dlouhé koleje. To ale není např. na závodech MS nic výjimečného a tak bylo hned v tréninku vidět, kdo si s tím umí poradit a kdo ne.

Bojovalo se již v dopoledních  kvalifikacích. V každé třídě totiž přijelo více jak 40 jezdců, což nebývá v závodech MMČR poslední dobou zvykem. Opět se ukázalo, že pacovský Propad umí jezdce přitáhnout. Na čtyřicítku nejlepších z každé třídy pak čekalo odpolední klání o mistrovské body.

Třída MX2 měla svého suveréna v podobě Francouze Borise Maillarda, který jasně vyhrál první jízdu a byl i nejlepším jezdcem zvlášť hodnocené řídy třídy MX2 v závěrečném Superfinále, kde se utkalo dvacet nejlepších jezdců tříd MX2 a dvacet z MX1. Smůlu měl Slovák Tomáš Šimko, který do Pacova přijel s červenou tabulkou lídra seriálu. V Superfinále mu totiž přestal jet jeho motocykl a tak z jízdy musel odstoupit. Pozici průběžně vedoucího jezdce seriálu si tak v Pacově zajistil úřadující mistr ČR v této třídě Marek Sukup, který byl stejně jako na prvním závodě v Dlouhé Loučce u Uničova druhý. Třetí místo pak překvapivě vybojoval loni ještě juniorský jezdec Rudolf Weschta, kterému se z pódiového umístění podařilo vytěsnit nejen rychlé Maďary Szvobodu a Firtosuariho, ale i výborného Francouze Sulivana.

Kategorie Veterán nad 40 let měla favorita jasného. Byl to loňský Mistr ČR v této třídě, legendární Miroslav Kučírek. Ten sice letos před sezónou avizoval, že kompletní mistrák nepojede, nicméně že se na maximálně dvou závodech ukáže. A prvním z nich byl právě Pacov. Se svou hondou CR500 s přehledem vyhrál kvalifikaci a pak systémem start – cíl i obě rozjížďky. Druhý skončil loňský vicemistr ČR Michal Baborovský, který před Pacovem přesedlal na stroj KTM, třetí pak Severočech Roman Majer, který se už letos svými výkony blýskl na několika regionálních závodech. Zvlášť bodovanou třídu veteránů nad 50 let vyhrál Jaroslav Potůček, který na prvním závodě chyběl. Druhý byl Roman Malý a stupně vítězů pak ozdobil bronzovou příčkou italský jezdec Fabrizio Gherli.

V nejprestižnější třídě MX1 byl suverénní Filip Neugebauer. Zpočátku jízdy sice vykazoval velké nasazení i rychlost František Smola, ve druhé polovině jízdy mu však začaly docházet síly, čehož bravurně využil vyrovnaně a bez chyb jedoucí Filip Neugebaeur, který tak zaslouženě vyhrál. Jihočech Martin Michek celou jízdu dotahoval čelo závodu, nakonec to byla třetí příčka za Smolou. Třetí místo si Martin vybojoval i celkově. Druhá příčka po obou jízdách v Pacově nakonec patřila Francouzi Florentovi Richierovi. Ten v Superfinále odpálil jako první od startu, jel s lehkostí sobě vlastní a odolal i nátlaku Filipa Neugebauera ke konci jízdy, když ho donutil chybovat. Díky tomuto perfektnímu výkonu si tedy Florent vybojoval zmíněnou druhou příčku za celkovým vítězem Filipem Neugebauerem. Ten si tak udržel červenou tabulku lídra seriálu i po druhém závodě v Pacově. O vavříny dlouho a intenzivně bojoval i Slovinec Klemen Gerčar, nevyhnul se však pádu a tak nakonec odjížděl s pátým místem za celkově čtvrtým Smolou. Na zkušené české motokrosové matadory Kadlečka, Žeravu a Čepeláka zbylo místo až ve druhé polovině první desítky.

I když na nový bodovací a postupový systém někteří jezdci nadávají, ukázalo se, že Superfinále má své kouzlo a že se na závodech MMČR vyplatí počkat až na tuto závěrečnou jízdu. Další závod seniorského mistrovství se jede v jihočeské Kaplici v neděli 30. června 2013. Na tomto závodě, konaném přesně v polovině kalendářního roku, symbolicky završí svou polovinu také letošní seriál jednotlivců.

zdroj:motosportchynov.cz