stručný report z Amater Cupu z Pacova + shrnutí sezóny 2013

V sobotu 5. října se jel na známé trati v Pacově finálový závod motokrosového seriálu AMATER CUP.

Závod pořádal Motosport Chýnov a i navzdory pokročilému datu se na startu sešlo 238 závodníků. Počasí závodu přálo, bylo babí léto, i když po ránu už dosti zima. Jak tomu v Pacově bývá, byla trať perfektně připravena a jezdci mohli plně využívat i zázemí tratě, která má dnes už parametry závodů Mistrovství světa. Všechny kategorie byly tak akorát obsazeny a tak startovací rošt byl pokaždé skoro celý zaplněn.

V nejmladší kategorii, tedy ve třídě 50ccm, která jela společně se třídou 65ccm, ale bodovala se zvlášť, zvítězil sedmiletý Adam Kabát z Jesenice, třídu 65ccm pak ovládl jezdec týmu Orion Litomyšl RS Petrol Petr Rathouský. Třída 85ccm měla velmi slušné obsazení, přijelo hned několik jezdců z juniorského mistráku. Nejlepším jezdcem byl nakonec pardubický Roman Maliha. Ve Veteránských třídách vedoucí pozice opanovali jezdci pořádajícího Motosportu Chýnov. V kategorii nad 40 let zvítězil Adolf Straka, nová akvizice týmu, ve třídě nad 50 let pak rozdílem třídy zvítězil Rakušan Heinz Prammer. Třída ČZ letos patří Ondřeji Herinkovi z MX teamu Český Krumlov. Nejinak tomu bylo i v Pacově. V amatérských třídách zvítězil Filip Sedlák z Chotěboře (MX2) a Jan Mareš z AMK Pacov (MX2). V nejpočetněji obsazené a nejrychlejší třídě Licence se počítala jen první jízda, neboť druhá byla kvůli nepříjemnému pádu Zdeňka Blábolila zastavena a nebyla již nahrazována. Protože ale Zdenek vyhrál první jízdu, byl i vítězem závodu. To se ale dozvěděl až dlouho po závodě, protože v době vyhlašování byl již přepraven vrtulníkem do brněnské fakultní nemocnice kvůli těžkému otřesu mozku. Ve zvlášť bodované třídě držitelů licence B+C byl vítězem Petr Fojtík ze Zaječova.

Závod byl určitě i navzdory několika zraněním bez vážnějších následků určitě úspěšnou tečkou za letošním Amater Cupem. Jeho zhodnocení již patří promotérovi seriálu Jiřímu Teplému. „Sezóna to byla pravda poněkud zvláštní. Zpočátku se musely termíny závodů rušit, protože byla dlouhá zima, v létě pak každý závody ztěžovalo velké vedro. Z původních naplánovaných sedmi závodů se jich nakonec do celkového hodnocení počítalo šest, z toho jeden musel být termínově přeložen z jara na léto. Seriál zaznamenal i mírný úbytek jezdců, to byl však letos problém vícero motokrosových seriálů v ČR. Jezdecká účast na Amater Cupu je stále velice solidní a patří jednoznačně k nejlepším v celé republice. Na příští sezónu se možná uskuteční nějaké změny, budou však minimální.“ přemítá Jiří Teplý.

Mezi nejlepší týmy seriálu, jejichž závodníci letos nasbírali nejvíce medailí, patří MX Team Český Krumlov, Motosport Chýnov a AMK Votice. Závěrečné vyhlášení seriálu, kde se kromě nejlepších týmů bude vyhlašovat i nejlepších deset jezdců všech kategorií, se uskuteční v sobotu 16. listopaduKulturním domě v Chýnově.